Përpjekja Shqiptare
A.R.Dosti

Shqiptarët e Amerikes e dhane mesazhin e tyre: Rama IK, Basha IK!

Nga A.R.DOSTI

◾◾◾

Ndonese per aresye llogjike e te pranueshme Foltorja e shqiptareve te Amerikes zhvilluar sot ne New Jersey nuk mundi te perfaqesoje dot te gjithe Diasporen shqiptare ne kete vend te madh… duhet thene se ajo ja arriti plotesisht qellimit te saj duke derguar qartazi mesazhin e duhur demokratik, kombetar, patriotik e antikomunist tek te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen ne mbare boten e vecmas tek bashkeatdhetaret e tyre ne Atdheun -Meme …

Fale teknollogjise bashkekohore e perkushtimit te organizatoreve te saj ku do te vecoja te rinjte Zekri Picari, B.Bruka, Uliks Elezi , B.Kellici, G.Mucollari …drejtuesin e te rinjve republikane te USA -Rick Loughery si dhe aktivisten shqiptaro-amerikane te Partise Republikane te USA znj. E .Kokalari…Foltorja e llojit te vecante u kthye ne nje bashkebisedim gjaku te njejte …duke e vene gishtin mbi plaget nga te cilat vuan sot Atdheu yne i perbashket…dhe mbi situatet e veshtire qe po kalon Kosova jone e shtrenjte…

Qindra shqiptaro-amerikane te ikur nga Shqiperia per aresye te ndryshme e kryesisht shume prej tyre ish te perndjekur politike…por edhe te larguar per shkak te keq qeverisjes e antishqiptarizmit te Rames e bandes se tij kriminale…kishin ardhur sot ne N.J per ti thene nje PO te fuqishme Foltores se Berishes e per te rikonfirmuar perkrahjen e tyre pa rezerva per nje reformim total te PD, per shnderrimin e saj ne nje Parti te tipit konservator -republikan e antikomunist sic e ka Amerika…

Pas fjalimeve te rastit ku une do te vecoja ato te ish
presidentit te nderit te ”Vatres” zotit Agim Rexha e z. Asllan Bushati…te cilet ju drejtuan ashper e me te drejte ambasadores ”mike” te SHBA ne Tirane per rolin e saj tejet negativ ne keto 2 vitet e fundit …si dhe kerkuan largimin nga Shqiperia te varreve te ushtareve te vrare greke ne token shqiptare…etj etj ….edhe te gjithe ata qe e moren fjalen thane fjale zemre…

Nderkohe qe z.Picari e z. Bruka kembengulen ne perfaqesimin e diaspores shqiptare te Amerikes ne PD…krijimin e Forumit demokratik shqiptaro-amerikan…krijimin e nje ode te perbashket ekonomike e biznesi …..mundesimin e votimit te shqiptareve qe jetojne ne Amerike e ne emigracion… etj….

Ne nje salle qe per gati mbi 2 ore valeviteshin flamujt kombetare te USA e te Shqiperise e ku nuk mungonin here pas here thirrjet Pro Berishes…Usa – Usa …poshte komunizmi , Basha ik…Rama shporru…etj shqiptaro-amerikanet e ardhur nga New Yorku, New Jersey…Texasi…Florida, Pensilvanya , California etj e dhane qarte mesazhin e tyre te fuqishem…ata jane per kuvendin e 11 dhjetorit…e jane te gatshem te kontribuojne me se tu kerkohet ne menyre qe Atdheu i tyre Meme – Shqiperia te kete nga neser e mbrapa nje fat me te mire, nje qeverisje dinjitoze …prosperitet, ardhmeri, paqe e begati e qe shqiptaret te kthehen ne Shqiperi per te kontribuar per zhvillimin e perparimin e saj e jo te ikin nga syte -kembet prej saj…

Gjate Foltores …ne shenje mirenjohje e respekti per gjithe c’ka ka bere per kombin e popullin shqiptar ne Shqiperi e vecmas ne Kosove te pranishmit u cuan ne kembe e nderuan me 1 minute heshtje ndarjen nga jeta te Senatorit Republikan Bob Doll mikut te madh te shqiptareve i cili u nda nga jeta sot ne moshen 98 vjecare…

Deshen a s’deshen Merot e Frroket…Ngjelat e Fevzite…Kimetet e Gridat…Salianjet e Gazrat …Lylet e Spiropalleshat e PD se sotme dhe te PS ne pushtet Foltorja e Berishes me shqiptaret e Amerikes u zhvillua krejt normalisht e shqiptarisht dhe percolli mesazhin e bashkimit kombetar dhe te nje rilindje te nje lloj PD krejt tjeter nga kjo e deri me sotmja…

U befte me e mira per ty Shqiperi !

Une besoj…madje kete radhe vertet besoj fort pasi shoh qe fatin e kombit tone po kerkojne ta marrin ne duart e tyre te pastra e atdhedashese …te rinjte e te rejat e tua o Shqiperi…dhe pikerisht kjo me ben te jem mese i sigurte se me ne fund e pas nje kalvari te stergjate vuajtjesh krejtesisht te pa merituara prej komunizmit barbar e pseudo-demokracise hileqare…Shqiperia jone e perbashket do te behet qe c’ke me te !

God Bless Amerika & Shqiperine…

Facebook Comments

Related posts

Qytetarë të cilit shtet janë shqiptarët?

Eagle

Ja e vërteta lakuriq e shpalljes Non Grata të Sali Berishës

Eagle

Presstitutat

Eagle

Leave a Comment

five × four =