Përpjekja Shqiptare
Politikë

Shkolla e Magjistraturës shndërrohet në shkollen e partise socialiste

Nga Sali BERISHA

◾◾◾

Superskandal!

Mbi 75% e te pranuarve se fundmi ne kete shkolle jane punonjes te administrates qeveritare publike te rekrutuar pas vitit 2017. Shume prej tyre jane freshist te institutit Rama-Tahiri, ‘Qemal Stafa’

Vazhdon me sukses reforma e shnderrimit te gjyqesorit ne dege te ekzekutivit.

Ketu me poshte keni denoncimin e qytetarit dixhital dhe listen e magjistrateve te derguar nga organet e ekzekutivit dhe ndermarrjet e qeverise ne Shkollen e Magjistratures tashme ne saje te reformes shnderruar ne Shkollen e Narko-Partise. sb

Pershendetje doktor, Pikerisht sot u bera kurioze dhe po shihja kush ishin 131 personat qe kishin kaluar fazen e pare dhe dje bene provimi e fazes se dyte. Trecereku ishin po punonjes administrate te rekrutuar rishtazi!
Dhe kjo liste qe ju kane cuar qenka shume interesante… sepse tregon qe e fitojne ata qe jane rekrutuar nga partia (dihet sa “kollaj” eshte te punesoheh neper AShK, apo ne ministri).

Per keta qe jane nga ministria e drejtesise, e di shume mire qe pas 2017 jane punesuar si operatore me kontrate qe i solli Etilda nga Fresh-i. Praktikante pa ndonje aftesi te vecante, nivel me i ulet se mesatari!

Cudi si kane penetruar kaq shume!
Ketu me posht keni listen e te perzgjedhurve te Partise per shkollen e magjistratures

Hb Sistemi i Drejtësisë ka nevojë për prokurorë e gjyqtarë të rinj, për shkak se shumë i ka larguar vetingu. Sot përfundoi provimi rekrutues në Shkollën e Magjistraturës nga ku do dalin 80 gjyqtarë e prokurorë.

Në tre vitet e fundit janë rekrutuar 176 magjistratë gjyqtarë e prokurorë, të cilët janë gati të zëvendësojnë ata që ikën. Të dhënat hedhin dritë mbi një fakt që tërheq vëmendje: gati gjysma e tyre vijnë nga administrata shtetërore e viteve të
fundit. Punonjës të shtetit, me pozicione në administratën qendrore ose lokale, janë brezi i ri i Reformës në Drejtësi, ata që do zëvendësojnë të “vetinguarit”. Janë ata që kaluan filtrat e rreptë të Shkollës së Magjistraturës. Fillimisht, u rekrutuan nga administrata shtetërore dhe pasi studiuan e punuan njëkohësisht, sot do jenë drejtësia e re.

Shumë magjistratë vijnë nga ministritë. Të tjerë nga institucionet në varësi të ministrive apo kryeministrisë. Institucionet që kanë trajtuar çështjet e pronësisë dhe pushteti vendor mbajnë numrin më të madh. Disa magjistratë janë rekrutuar prej ndërmarrjeve me kapital shtetëror nga pozicione të mirëpaguara.

Lista e magjistratëve gjyqtarë e prokurorë tregon vetëm ku kanë punuar para rekrutimit dhe nuk analizon aftësitë e tyre:

• Albert Spahiu- ASHK
• Agim Korcari- ASHK
• Alisa Spahja- ASHK
• Besmira Arshiaj- ASHK
• Ema Lazaj- ASHK
• Klajdi Terova- ASHK
• Gladiola Bregu- ASHK
• Matilda Peza- ASHK
• Griselda Haxhiaj- ASHK
• Anisa Xake- Ministria e Drejtësisë
• Enea Babameto- Ministria e Drejtësisë
• Ornela Ferhati- Ministria e Drejtësisë
• Mirjon Brahimllari- Ministria e Drejtësisë
• Edona Vajushi- Ministria e Drejtësisë
• Dejvi Çelçima- Ministria e Drejtësisë
• Emirjana Dimo- Ministria e Drejtësisë
• Esmeranda Basho- Ministria e Drejtësisë
• Dajana Ndreja- Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë
• Alma Veizi- Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë
• Lumturi Zhupa- Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë
• Anjeza Kalanxhi- Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë
• Eni Çulli- Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë
• Hava Memko- Ministria e Bujqësisë
• Megi Strakosha- Ministria e Bujqësisë
• Nertil Dushku- Ministria e Bujqësisë
• Erolda Tarelli- Ministria e Mbrojtjes
• Leonard Kryeziu- Ministria Mbrojtjes
• Irida Barkaj- Ministria e Financave
• Sonila Qerolla- Ministria e Financave
• Lirim Bulica- Ministria e Arsimit
• Valjona Haxhiraj- Ministria e Mjedisit.
• Edison Tatoshaj- Drejtoria e Tatimeve
• Urim Kalia- Drejtoria e Tatimeve
• Alba Ngresi- Bashkia Tiranë
• Glenda Zeneli- Bashkia Tiranë
• Mexhit Doci- Bashkia Tiranë
• Dorina Stroka- Bashkia Gjirokastër
• Vasjana Postol- Bashkia Korçë
• Uran Korra- Bashkia Elbasan
• Aida Yzeiraj- Bashkia Fier
• Malvina Pellumbi- Bashkia Kavajë
• Dorina Alushi- Prefektura Durrës
• Lirëza Sinollari- Prefektura Korçë
• Gentiana Shukullari- Këshilli Qarkut Korçë
• Brisida Leka- DPPPP
• Delvijot Llusha- DPPPP
• Olta Cenaj- Fondi Shqiptar i Zhvillimit
• Aurora Alimadhi- Fondi Shqiptar i Zhvillimit
• Mikel Hysometaj- Avokatura eShtetit
• Besiana Sadikaj- Avokatura e Shtetit
• Albulena Kuliçi- OSHEE
• Megi Muhaj- OSHEE
• Irma Cacaj- Posta Shqiptare
• Eva Hysko- Posta Shqiptare
• Enri Rista- AKEP
• Bevil Beqiraj- DAP
• Eni Naqellari- ADISA
• Olta Hadushaj- Komisioni i Prokurimit Publik
• Anjeza Topci- Agjencia Kombëtare e Mjedisit
• Kristi Jorgji- Drejtoria e Përgjithshme e Transportit Rrugor
• Alfred Gjonpali- Drejtoria e Përgjithshme e Doganave
• Silvana Belishta- Agjensia e Trajtimit të Pronave
• Ermelinda Fejzo- Albpetrol

Shkolla e Magjistraturës menaxhohet nga i njëjti staf pedagogjik dhe drejtues prej shumë vitesh. Megjithëse sistemi i drejtësisë po reformohet, ata që kanë rekrutuar, trajnuar dhe nxjerrë breza prokurorësh, gjyqtarësh që i largoi vettingu, bashkë me të tjerët që po zëvendësojnë të ikurit, “menaxherët” e Magjistraturës mbeten të njëjtë.

Facebook Comments

Related posts

I dërguari i Presidentit Trump, Senatori Ron Johnson: Ndryshimi i kufijve sjell destabilitet

Eagle

Amerika nuk e përkrah ndarjen e Kosovës

Eagle

E kuptoni sa të shpifur janë…

Eagle

Leave a Comment

four × three =

Ballina
Lajme
Letërsi
Politikë