Përpjekja Shqiptare
A.R.Dosti

Replikë e detyruar me “profesor-doktorin” e Universitetit te New Yorkut e ish studentin e Dhjetorit Shinasi Rama

Nga A.R.DOSTI

◾◾◾

Mustaqe ka edhe misri o “profesor”por nuk quhet burre!

Nje reagim te ndyre, fyes, ofendues e poshterues ka bere sot ne nje interviste te tij ne Ora News ish studenti i dhjetorit te 90 e sot ”profesor – doctori” i nje prej universiteteve te New Yorkut…Shinasi Rama… lidhur me Foltoren shqiptaro-amerikane te New Jerseyt mbajtur ne 5 dhjetor…

…Berisha mund te mbaje plot Foltore te tilla me pic-mene , kamariere, punonjes restorantesh…pastruesa hotelesh etj etj . ka thene ”profesori” me mustaqe e me mjeker i cili me sa duket ka qejf te imitoje ne paraqitjen e tij te jashteme Babain e filozofise Marsiste -leniniste Karl Marksin ! ….

….Ai qe kritikoi e shau Ambasadoren amerikane ne Tirane…nuk mbledh dot as 5 veta ne kafe…tha per Presidentin e nderit te ”Vatra-s” ”profesori” me mjeker e mustaqe…

…Me vjen keq qe mosmirenjohja te paska zene syte o Shinasi…me vjen keq fort qe paske rene kaq poshte njerezisht e menderisht e qe qenke reshtuar ne krah te Gazrave e Salianjit…ne krah te Lylit e Grides me shoke e shoqe…pa te thene qe qenke bere shok ideali me banditet Rama & Gramoz Ruci…Tualet & Spiropali…etj etj…

…Njesoj si ty i pat etiketuar shqiptaret e Amerikes disa kohe me pare gazetaruci i vogel gjirokastrit Luan Bararamo por ne vend te vetullave nxorri syte…dhe cuditerisht ja tek mberrin sot edhe ti nje alamet e goxha ”profesori e doctori” te behesh edhe me i vogel akoma se Babaramua i Sokakut te te Marreve…

Mosmirenjohja te ze syte thote populli o Shinasi …te ngrihesh ti e te flasesh kesisoj per PD,per Berishen, per demokracine…per ata djem e vajza te ndershem e patriote …atdhetare e demokrate qe organizuan mrekullisht Foltoren shqiptaro-amerikane pa patur fare nevoje per mustaqet e mjekren tende e as per titujt e dipllomat e tua te ”profesor-doctorit” e sigurisht as edhe per qejf e hatermbetjet e tua te shume viteve me pare te cilat te ”detyruan” te lije Shqiperine e te gjeje Ameriken…e as edhe per mllefet e merite e tua te cilat ke kohe qe mezi pret rastin ti shfryshe e ti besh publike..

Turp per ty !

Une e ndoqa me shume vemendje e natyrisht edhe me emocion e respekt Foltoren e N.J …dhe do te doja me shpirt e zemer te isha atje por problemet shendetesore te momentit nuk me lejuan dot te isha aty ku duhej te isha mes vellezerve e motrave te mija te nje gjaku…demokrate, antikomuniste e atdhetare…

…Paveresisht se si i etiketon ti ”profesori” me mjeker e mustaqe…pavaresisht se Puna e ndershme e cfaredo-llojeshme eshte fisnikeri e kurren e kurres Turp…mesa informacion kam une per organizatoret e Foltores te gjithe jane djem e vajza te shkolluar me se miri e madje ne universitete te zeshme ne Atdheun e tyre por edhe ketu ne Amerike…kane profesione te admirueshme…flasin disa gjuhe te huaja…zoterojne nje kulture per tu patur zili…jane te thjeshte e te ndershem dhe qytetare te respektuar ne te dy Atdhete e tyre …ne USA por edhe ne Shqiperi…

Per ke e ke fjalen ne etiketimet e tyre poshteruese e banale per Zekri Picarin…per Bekim Bruken…per Uliksin…per Inen…apo per Belindin e Grigencin…pyet e interesohu e do te te vije turp nga vetja qe ke guxuar e i ke pergojuar aq poshtersisht …

Ke kerkon te poshterosh me kete rast ….Evi Kokalarin?…edhe ajo o Shinasi me sa di une [ pavaresisht nese e pelqej apo jo une apo dikush tjeter ] ka nje arsimim e kulture qytetare qe ti as sot e as mot nuk i afrohesh dot…ok…

Per ke e ke fjalen per shqiptarin e patriotin e nderuar Agim Rexha…per ish ushtarakun e respektuar Asllan Bushatin…apo te dogji fort fjala e disa te persekutuarve politike …te cilet natyrisht ndoshta edhe mund te mos e kene arsimin e larte …por JO per faj te tyre o ”profesori me mustaqe & mjeker” …pasi ku do ta benin universitetin e ku do ta kryenin shkollen e late ne burgjet e Spacit, te Burrelit a te Qafe Barit…ku do te beheshin kuadro te larta …doktore e profesore si puna jote ne kampet e tmerreshme te internimit te Tepelenes… te Grabianit…Rreshenit…Kryevidhit…Shtyllasit …he pra me thuaj ku?

Vec atyre fatkeqeve…kush ju a dha te drejten e studimit femijeve te tyre – kete na thuaj o ”profesori me mjeker”…

E nese sinqerisht pikerisht per ata e ke fjalen…e ndaj i quan perbuzshem shperndares picash, kamariere , pastrues hotelesh…punonjes restorantesh etj etj…atehere ja ku po ta them publikisht…

…Te dhjefsha ne shkollen e kulturen tende o ”profesori me mjeker e mustaqe”…te dhjefsha mu ne shkollen tende te larte e ne arsimimin tend ”special” …te dhjefsha mu ne dipllomat e tua… ne pseudo-qytetarine tende e ne profesionin tend…perpos qe prej ketij casti ti nuk vlen me kerkundi jo si profesor por me se pari as si njeri…

Turpi te zente syte e te mbulofte mendjen e semure o Shinasi …pasi Foltores se N.J e pjesmarresve ne te …organizatoreve e folesve te saj ti e kushdo tjeter qe qendron pas teje ne perpjekjet tuaja mjerane e te paguara fort mire per ta damkosur, injoruar e njollosur ate …i merrni te keqen nga mengjesi deri ne darke sot..neser e sa te jeni gjalle ne dac te mbani mjekra e mustaqe …e ne dac te rruheni e te beheni Dac apo edhe Qose fare ok…

Ndaj dhe populli thote aq bukur e mencurisht se …mustaqe ka edhe Misri por ja qe nuk quhet dot Burre o Shinasi ok…

Shinasi Rama në mes

Facebook Comments

Related posts

U prehsh në paqe njerëzori Vladimir Grillo…

Eagle

Ne e dimë se ç’kemi heq me t’a vra Babën ty…

Eagle

Lamtumira e Met Golemit…

Eagle

Leave a Comment

3 + 9 =