Përpjekja Shqiptare
Rob Kore

Nixon the One dhe Check-in(i)

Nga Rob KORE

◾◾◾

Duket shume e cuditshme qe Rusia të kete agjente të tille kaq amator, dhe të bejne nje pune kaq shkel e shko, si ata të Gramshit.
Me sa kemi pare e lexuar, agjentet ruse kane penetruar kudo në perendim, duke filluar nga Amerika, Gjermania, Anglia, Franca, Italia etj.
Ja dy histori të famshme:

1▪️Willy Brandt, ish kancelar i Gjermanise perendimore, eshte nje nga politikanet me të famshem europiane.
Eshte i famshem për dy aresye; njera pozitive dhe tjetra negative.
Aresyeja pozitive eshte ajo qe u quajt Östpolitik (politika ndaj vendeve të lindjes).
Ai zbatoi nje politike perafrimi me vendet e Europes Lindore.
Eshte e famshme vizita e tij në Warshave, ku ne mos gaboj, ai u ul në gjunje, perpara nje memoriali të L2B, duke kerkuar falje per viktimat qe nazizmi i shkaktoi Polonise.
Willy Brandt eshte fitues i Çmimit Nobel për paqen.
Aresyeja negative eshte se sekretari personal i tij, doli agjent në sherbim të Gjermanise Lindore.
Mbas ketij fakti Willy Brandt dha menjehere doreheqjen.
Pra Rusia dinte gjithçka qe ishte në tavolinen e Brandt.

2▪️Rasti Nixon

Nixon vertete e pergjoi fushaten e demokrateve, por aresyeja e vertete, ishte sepse ai kishte të dhena qe agjente Ruse, kishin depertuar në fushaten e demokrateve.
Pavaresisht propagandes qe ben e majta (rasti Trump) , Rusia eshte gjithmone e interesuar të jete në pushtet e majta ne Amerike.
Megjithe kontradiktat qe mund të kene dy superfuqite, e majta ka bashkepunuar dhe vazhdon të bashkepunoje me Rusine.
-BHO dhe HRC i shiten nje kompanie ruse 20% të uraniumit amerikan.
-Bideja po e lejon Putinin të beje çfare të doje në Ukraine, ashtu siç e lejoi edhe BHO në vitin 2014 në Krime.
Historikisht ka shume fakte të tjera, po nuk po e zgjas postimin me to.
Nixon eshte nje nga presidentet me të mire Amerikane. Ai ndaloi luften në Vietnam, e cila zgjati rreth 20 vjet dhe ku ne të ishin implikuar rreth 60.000 trupa amerikane.
Nixon kishte nje perkrahje shume të madhe në popull.
Ai fitoi në zgjedhje 49 nga 50 shtetet.(Humbi vetem Tepelenen amerikane, Massachusetts).
Eshte Presidenti qe ka bere fitoren me të thelle në histori.
Por si zakonisht demokratet ja gjeten menyren për ta eleminuar, ashtu siç deshen të eleminonin me vone Reagan duke e qelluar, ashtu siç po kerkojne edhe sot të eleminojne Trump me metoda fashiste dhe antikushtetuese.
Mbasi dha doreheqjen Nixon në nje interviste ka deklaruar:
Une nuk do të lejoja kurre qe KGB të hynte në WH.
Mbas largimit te Nixon vendin e tij e zuri zv/presidenti Gerald Ford.

Facebook Comments

Related posts

Mashkulli dhe femra

Eagle

Gjigandi i fjetur që nuk mund t’a çarmatoset!

Eagle

Shtetet e Bashkuara dhe pjesa tjetër e botës

Eagle

Leave a Comment

7 + 10 =

Ballina
Lajme
Letërsi
Politikë