Përpjekja Shqiptare
Politikë

Limaj i kundërpërgjigjet Vuçiqit pas deklaratave për të

◾◾◾

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, i është përgjigjur për herë të parë presidentit serb, Aleksandar Vuciq, i cili ditë më parë deklaroi se nuk e do liderin e Nismës në krye të dialogut Kosovë-Serbi.
Limaj, i cili është votuar në qeverinë e Kosovës si udhëheqës i bisedimeve me Serbinë, ka thënë se koha kur Serbia ka tentuar të gjejë përfaqësues shqiptarë që u përshtatën atyre ka përfunduar në vititn 1999.
“Serbia pat provuar të gjejë kinse shqiptarë të ndershëm, madje deri në Rambuje dhe kjo logjikë ka përfunduar. Askush s’ka qef me u ulë me Vuciqin i cili ka qenë ish ministër i Milloshevicit, por ai është përfaqësues i delegacionit serb dhe duhet të ulemi e të bisedojmë”, ka thënë Limaj në RTV Dukagjini.
Prishtina, Sarajeva, Zagrebi, Brukseli, Parisi, Londra e Berlini, Limaj thotë se e dinë kush është Vuciqi.
“Ai ka qenë projektues e zbatues i spastrimeve etnike në Kroaci, Bosne, krejt e dinë kush është ai, por është përfaqësues i qytetarëve serb. Ne duhet fokusohemi të zgjedhim temat të cilat janë në interes me Kosovën”, ka shtuar Limaj.

Facebook Comments

Related posts

The New York Times shkruan për “Njësinë 29155”, grupin sekret rus që po kërkon të destabilizojë Evropën

Eagle

Asnjë hap pas!

Eagle

Parti e re, inat i vjetër

Eagle

Leave a Comment

eleven − nine =

Ballina
Lajme
Letërsi
Politikë