Përpjekja Shqiptare
Shqipëria Natyrale

Kush ishte Teme Sejko

Nga Petrit Ali MULLA

◾◾◾

Teme Sejko lindi,ne Konispol te Çamerise,ne nje familje me tradita Atdhetare dhe Patriotike,i edukuar me dashurine per Atdheun dhe Krahinen e tij Çamerine dhe me ndjenjat e patriotizmit,te trasheguara,nga familja e madhe Sejko,e cila ishte nje nga familjet,me patriote te Çamerise !!!

Temja u rrit ne Konispol dhe pasi mbaroi shkollen Plotore ne Konispol,,,shkollen e Mesme e beri ne Gjimnazin “ZOSIMEA” te Janines dhe u kthye perseri, ne Konispol tek motra e tij,qe ishte e martuar me Rexhep Aqif Plakun dhe njekohesisht tek tezja e tij,gruaja e Rexhep Takes,vllai i Alush Takes,ku Temja u formua edhe me shume,si patriot,se Skender,Dilaver dhe Hasan Taken,i kishte djem tezje !!!

Ne te dy keto fise Temja gjeti,patriotet me te devotshem,qe po ngrenin popullin e krahines,ne lufte kunder pushtuesve italjane !
Merr pjese dhe behet nga me aktivet,ne organizimin e kesaj lufte popullore,kunder pushtuesve Italjane,nje nder themeluesit e Çetes dhe me vone te Batalionit Çameria !
Me vone behet pjese dhe drejtues,i formacineve Partizane,deri ne Komisar ne Brigaden e Pare Partizane,ku edhe u plagos dhe qendroi 36-te ore para gjermaneve dhe bente si i vdekur qe shpetoi !!!

Mbas çlirimit te vendit,Temja mbaron Akademine Ushtarake,ne Bashkimin Sovjetik,me medalje Ari dhe kthehet ne nje nga Kuadrot,me te afte,te ushtrise komuniste te Regjimit Hoxhist !!!

Ne vitet 55-60-te,arrin majat duke u bere,Komandant i Flotes Ushtarake Detare dhe jo vetem kaq,por dhe nje nga drejtuesit me te afte,,,te Traktatit te Varshaves,me graden ushtarake “ADMIRAL” !!!

Por ardhja e Nikita Hrushovit,per vizite dhe biseda 2 ore , ne nje prej Nendetesve me Teme Sejkon,si dhe sygjerimi dhe vleresimi, qe i beri Hrushovi,Enver Hoxhes,per Teme Sejkon , si ushtarak,e drejtues te afte,ta bente Kryeminister te Shqiperise,,por ky sygjerim,,qe i beri Hrushovi,, Enver Hoxhes,,,do te ishte fatale per Teme Sejkon,,,per Çamrit,,,Çamerine dhe sidomos,per rrethin e tij shoqeror dhe familjen e tij ne veçanti !!!
Teme Sejko denohet me vdekje me pushkatim,se bashku me vellain e tij, Taho Sejkon dhe shume kuadro te tjere te larte te Regjimit Komunist,me origjine nga Çameria !!!

Enver Hoxha dhe regjimi i tij,shperthejne ne menyren me shtazarake,ndaj nje krahine te tere,kudo qe ndodheshin,duke i etiketuar e cilesuar,Armik,Tradhetare dhe te pa bese dhe Admiralin e akuzon,si Agjent te Ruseve,Jugosllaveve dhe Grekeve,shume paradoksale,te quash Teme Sejko agjent te Grekeve !!!

Teme Sejkon dhe te Ashtuquajturin Grup armiqesor Çam,si agjent te Grekeve,kete mund ta beje,vetem nje moster siç ishte Enver Hoxha !!!
Pas denimit te Teme Sejkos u godit familja,menjehere u internuan ne Berat,ku siç tregova,per djalin e vogel Sokolin e Pushkatuan,me nje proces te montuar Gjyqesor !!!
Gruaja e tij Shpresa nje grua me origjine nga Korça,shkon ne Degen e Puneve te Brendshme ne Berat,per ti çuar ndresat rrobat te birit,kur gardianet i kthejne ndrresat e tjera te lyera me gjak dhe i thone,merri robat,e tradhetarit,armikut djalit tend Sokolit,se sot e pushkatuam sabotatorin !!!

Shpresa gruaja e Temes dhe nena e Sokoli,shperthen me te qara dhe shkon ne shtepi,vishet si burre dhe duke vendosur edhe nje kapele republike,hidhet nga kati i peste dhe vdes !!!
Duke mos mjaftuar me kaq,regjimi mizore komunist,arreston djalin e madh te Temes,Rajmond Sejkon duke e akuzuar,per nxitjen e nenes se tij,per te diskretituar Regjimin Komunist dhe e denojne 8-te vjet,me mbarimin e te cilave,e interrnuan ne fshatrat e Beratit deri ne vitin 1991,i vetmi qe i mbijetoi mynxires komuniste,te regjimit gjakatar te Enver Hoxhes !!!

Rajmondi jeton sot ne SH B A,si emigrant !
Fundi i Teme Sejkos,ka qene tragjik,meqenese ka qene,i denuar me vdekje me pushkatim,i cili nuk u zbatua me pushkatim,se kriminelet e vdiqen,duke i bere nga torturat,me çnjerezore,qe nuk ishin perdorur,as ne mesjete !!!

Kriminelet Qemal Birçe,Mihallaq Ziçishti,Qemal Xhaferi,Rexhep Kolli,Nevzat Haznedari,njerzit me te fuqishem dhe me te urryer,te Sigurimit te Shtetit,e çuan Teme Sejkon,ne nje nga dhomat e shtepise,se beut te Maminasit,per ti bere tortura,deri ne vdekjen e tij !
Te gjithe keta kriminele,e qelluan Temen,me radhe me bisht kazme,ne te gjitha,pjeset e trupit,gjithe diten,nga mengjesi,deri ne darke dhe nga te gjitha,pjeset e trupit,i dilte gjak dhe gjakepiresit vazhdonin punen !
Ne momentin,qe erdhi Kadri Hazbiu,at’here Ministri i Brendshem i Regjimit Komunist,kriminelet nxitonin,me urrejtje te madhe,kush ta godiste me pare Temen,trupi i te cilit kishte vdekur !
Kadri Hazbiu,sa e pa viktimen,u dha porosite e fundit xhelateve dhe iku !
Xhelatet e hodhen Teme Sejkon,ne nje batanije,i hodhen nje litar ne gryke,ne forme laku dhe mbyten,mbyten nje te vdekur !
Por Xhelatet,nuk ishin te kenaqur,ende nuk besonin,se Teme Sejko,nuk kishte vdekur !
Ne afersi te Vores,ne nje grope,te bere gati,per Teme Sejkon, dhe per te qene te sigurte,se Temja kishte vdekur,para se ta hidhnin ne grope,te gjithe kriminelet e mesiperm,e qelluan te gjithe me radhe,shume here,me kazem ne koke,derisa ju prish kafka e kokes fare,e hodhen ne grope,e mbuluan me balte dhe iken te kenaqur,me vepren kriminale,qe kishin kryer,ndaj armikut te partise dhe te popullit Teme Sejko,per ti raportuar Krye Xhelatit Enver Hoxha !!!

E tregova kete histori tragjike per Teme Sejkon,per te vazhduar denoncimet e mija,per te treguar egersine,e nje regjimi kriminal komunist,per te treguar se sa viktima te tilla jane,si Teme Sejkua,i cili nuk eshte i vetmi i vrare ne kete menyre mizore dhe nuk eshte e vetmja histori,por ka shume histori te tilla,te ngjajshme me kete,qe ka kryer Regjimi Bandit,i vrasesit Enver Hoxha !
Por nje nga arsyet qe bera kete postim,eshte jo vetem per te treguar faktet historike kriminale,por per te treguar,se per te gjitha keto viktima,te regjimit kriminal komunist,nuk u gjykua,asnje nga autoret e mesiperm
,nuk kerkoi askush falje !
Askush nga keta Prokurore,Hetues,Gjyqtar dhe Sigurimsa,te nje Shteti,me mendesi vrasese,torturuese,denigruese,Autore dhe Pergjegjes,te krimeve te kryera me ndergjegje,nuk dhane llogari,nuk mbajten asnje pergjegjesi,per krimet e kryera kunder popullit te tyre .

Nje popull,qe i mungon memoria,,e masakrave te tilla,te panumerta,eshte i destinuar te perjetoje te keqen,te cilen nuk e ndeshkoj !
Eshte e domosdoshme kryerja nga shteti shqiptar,i nje Nyrembergu Shqiptar,,, kunder Autoreve qe kane kryer,Krime dhe Genocid !
Ende kasapi i popullit shqiptar Enver Hoxha,mban titullin e larte te “Heroit te Popullit”,te popullit qe e masakroi dhe e la ne mjerim !

Teme Sejko

Facebook Comments

Related posts

Mbi një roman të panjohur prej një shkrimtari të harruar

Eagle

PDK dhe programi i saj i ri politik

Eagle

Memorandumi i dytë

Eagle

Leave a Comment

ten − 2 =

Ballina
Lajme
Letërsi
Politikë