Përpjekja Shqiptare
A.R.Dosti

Jo përçarje kombëtare por zgjim kombëtar !

Nga A.R.DOSTI

◾◾◾

Ja pse Jugu i ka nje borxh te madh Shqiperise

Jam fuqishem kunder cdo lloj tentative percarese per dasite fetare e per percarjet kombetare Jug e Veri, toske e gege, maloke e katundare , fshatar e qytetar etj etj…

Ndaj cdo tentative te gjithkujt qe poshte ketij shkrimi tim do tentoje ta shohe problemin si ”percarje Jug – Veri” dhe jo si realitet te dhimbshem e teper te domosdoshem per tu bere publik e jo per ti fryre percarjes por Bashkimit Kombetar …une personalisht do ta konsideroj te pa pranueshem dhe do reagoj fort kunder kujtdo…

Ishte turperuese ne radhe te pare nga ana njerezore e dinjitetit dhe moralit te tille pritja me kenge e valle qe disa tru-tredhur i bene Udheheqesit te PS – Rilindjes ne Tepelene ku i thonin permes vargjesh e isos dhe polifonise se respektuar Labe…se ajo zone e ajo krahine ishte e nderuar qe Edvini ishte shoku i Gramozit te tyre [! ! ! ]…
Per te mos hyre gjate ne tru-tredhjen dekadeshe kur Xhevat Avdalli, Grupi i Bences e i Pilurit e pothuajse nga krejt Jugu i Shqiperise si ujet e Vjoses vinin me shumice e pa reshtur kenget per Partine dhe Enverin sikurse fatkeqesisht vazhdojne te vijne edhe sot kenget e Golikut, Gurit te Mallakastres e te grupit te Salarise per Edvinin …

Turp i madh dhe fatkeqesi kombetare qe tregon hapur se sa popull pa personalitet pa dinjitet pa moral e pa karakter jemi e mbi te gjitha sa pa taban jemi…

Le te vijme tek historia …

Ajo eshte nje dhe vetem nje dhe si e tille duhet thene, treguar e shkruar ashtu sic ka ndodhur ne realitet e jo ashtu sic duan pushtetaret e ”fitimtaret” …historia duhet rrefyer lakuriq ani pse dikujt i dhemb fort …ne mos jete e mot do mbetemi komb e popull i tille pa identitet e me histori te rreme e kurre nuk do bejme perpara por vec mbrapsht ose ne vend numero…

Nuk po shkoj shume perpara ne kohe por po analizoj dicka te pakten qe nga 1945 kur mortaja e kolera komuniste u ul kembekryq ne token shqiptare …e deri me sot kur akoma vecmas populli i zones se Jugut te Shqiperise nuk po arrin ta kuptoje dot se eshte pikerisht ai mentalitet makaber komunist e neokomunist socialist e pseudo rilindas qe ata mbrojne, votojne e mbeshtesin kaq fort …qe vazhdon ti beje nje dem te tmerrshem Shqiperise e shqiptareve dhe qe vazhdon ta mbaje ende peng pa drejtesisht ate vend …e ate popull…

Gjate luftes N-Cl….ishte pikerisht populli i kesaj zone qe ne shumice ju bashkua radheve partizane te nje partie komuniste themeluar nga serbet dhe te nje udheheqje komuniste qe kish ne krye vec Enverit jugor prej Gjirokastre edhe dy serbet Mugosha e Popovic…dhe fatkeqesisht kjo lufte u tradhetua e u deformua rrezikshem e mori permasa te frikeshme te vella vrasjes mes shqiptarëve pikerisht po ne Jug te Shqiperise…

Ne Jug u formuan pa mbarim cetat, komandot e brigadat partizane …ne Jug u zhvilluan pa mbarim ”betejat e medha” per clirimin e vendit …ne Jug e nga Jugu ishin ata qindra mijera heronj qe rane per ”clirimin e vendit” …etj etj …respekt per ata qe vertet dhane jeten e tyre per clirimin e Shqiperise nga okupatori nazi -fashist por jo per ata qe shkuan pas qerres komuniste serbo-shqiptare …duke vrare me shume shqiptare se sa italo-gjermane pushtues …

Pas lufte Jugu u mbush me Lapidare e perkujtimore heronjsh, betejash e brigadassh partizane pa mbarim…qe kremtoheshin me ”krenari” e pompozitet te madh…

Jugu u mbush me komandante e komisare…me oficere pa fund e sekretare partie te frikshem qe te benin gropen , te spiunonin e te internonin atje ku hante Pula gure …

Jugu kishte perqindjen me te frikeshme ne radhet e Sigurimit te Shtetit …shifra zyrtare qe disponoj une e qe ben fjale per strukturat e mesiperme deri ne fund te vitit 1990 eshte se 75- 80 % e tyre ishin pikerisht nga Jugu i Shqiperise sikurse po kaq eshte edhe perqindja e oficereve dhe e ushtarakeve tane ne te gjithe sistemin e kesaj natyre te Shqiperise …

Dhe behet fjale per zona e qytetete te tilla qe i sillnin kaq me shumice keto prurje si…Tepelena, Skrapari, Berati, Vlora, Mallakastra , Gjirokastra …disi edhe Kolonja e Permeti e deri poshte ne Fier…shto ketu edhe juglindjen e vendit ne aksin Korce-Pogradec e deri ne Perrenjas e Librazhd…

Jo rastesisht ne Byrone Politike te Diktatorit [ anetare, kandidate e figura te larta udheheqesie] prej dekadash dominoi Jugu ku me shume se 15 anetare shumevjecare te saj ishin po nga Jugu duke filluar me vete Enverin e duke vazhduar me Bedri Spahiun, Petrit Dumen , Mehmetin ,H.Kapon , M.Myftiun, K.Hazbiun, S.Koleken, G.Nushin, A.Carcanin, H.Tosken, F.Camin, Sh. Pecin, S.Stefanin etj etj …

Jo me kot e as rastesisht ne krye te ministrive te brendeshme , te mbrojtjes, te jashteme, ne krye te sigurimit , neper ambasadat tona jashte vendit , neper ministrira, ne dikastere e ne administraten publike e shteterore prej vitesh ne krye kishim ”te besuarit” jugore te Partise e te shokut Enver madje ne perqindje te frikeshme ne raport me Shqiperine e mesme e vecmas ate te Veriut !

Sot Jugu …eshte shndërruar ne toke ”shqiptare” e shitur per varreza ushtaresh anonime greke…ne toke ”shqiptare” e mbushur me Kisha greke nga Permeti deri ne Tepelene e qe nga Korca deri ne Berat…etj etj…

Jugu i mbushur me tabela rrugore e te cfaredo lloji tjeter te shkruara ne greqisht dhe kjo rendom ne cdo qytet e fshat te tij …cfare tmerri e diskriminimi kombetar ose thene shqip fare nje pushtim i heshtur grek alla -Janullatos…

Ne Jug vazhdojne e cirren duke i kenduar ende Partise e Udheheqesit… ne Jug te vrasin per PS-Rilindjen e per socialisten e te mbysin fare po ju a shave Edvinin dhe se kane fare per gje ti lene veten e femijet e tyre edhe pa buke, pa uje e zhveshur vetem e vetem qe ATA atje lart shoket e udheheqjes e te partise te mos zihen e te shkojne mire me njeri tjetrit…

Shikoni perqindjen e votuesve dhe votes se Jugut pro neokomunisteve e socialisteve Nano, Meta, Rama e pro PS -Rilindjes etj etj nder vite …dhe No Comment !

Ne Jug …gjithe ata goxha burra e gjithe ato gra se kane fare per turp te marrin karriget edhe nga shtepite e tyre e te ulen ne shesh e te degjojne se cu thote Rama e Partia e tij…totalisht pa pergjegjesi mendore e trushpelarje e frikeshme sa me s’ka…

Fatkeqesisht si dje po ashtu edhe sot Jugu ka qene e vazhdon te mbetet Cerdhja e rrezikeshme e komunizmit dhe bolshevizmit sllav te huazuar nga si vellezerit e tyre shqiptare dekada me pare…dhe eshte pikerisht ky makabritet jugor qe ja hengri e po ja ha koken Shqiperise prej dekadash…dhe tmerri me i madh qendron ne faktin se jugoret tane [ shumica njerez te mire,puntore, atdhetare e patriote] ende nuk po arrijne ta kuptojne tamam se cfare demi te pa llogaritshem po i bejne vendit e popullit te tyre teksa vazhdojne te qendrojne po ne krahun e gabuar te historise sone tragji-komike kombetare…a thua se 45 vitet sketerre te diktatures e komunizmit enverian nuk ishin te mjafta per te nxjerre konkluzionin e duhur se
c’ishte…c’eshte e ku te shpie komunizmi…

Pikerisht nga Jugu simpatizant i flakte i komunizmit ka dale edhe ajo fare urrejtje e percmimi qe shqiptaret e kesaj zone kane vecmas per verioret tane antikomuniste …dhe aspak rastesisht teksa ben lidhjen llogjike te komunisteve e socialisteve shqiptare me si vellezerit e tyre serbo-sllave armiqte e betuar te Veriut te Shqiperise…

Jane pikerisht jugoret e Jugu i Shqiperise qe katranosen rrevulucionin komunisto-evgjit e shqiptaro-greko-serb te 1997 ku vune shume seriozisht ne diskutim edhe vete egzistencen e neserme te shtetit shqiptar…askush nuk do te mund ti harroje dot ngjarjet tragjike te asaj kohe sidomos ne aksin Tepelene – Vlore…sikurse edhe ”pergatitjet” e jugoreve per te ardhur e per te pushtuar Tiranen e per te vrare ”malokun” Sali …e per ti vene ”Detit – flaken” …se ashtu ju thoshte serbi e greku por edhe Gjinushi, Ceka, Imami, Sabiti, Frroku etj etj ..

Ndaj per keto e shume e shume te tjera si keto Jugu i ka nje borxh te madh kombetar Shqiperise ne peng-marrjen e saj prej vitesh aq sa jo me kot diku kam lexuar se Jugu i Shqiperise me ate c’ka bere e ben ne mbeshtetje e perkrahje te komunizmit e socializmit e izmave te tjera me origjine serbo-ruso-sllave i perngjan nje Cope Rusie instaluar ne pjesen me te bukur e me te begate te vendit …

Ndaj dhe eshte imperativ kombetar qe Jugu yne patriot e i keqperdorur kaq banalisht e antishqiptarisht, i genjyer e i mashtruar kaq poshtersisht te clirohet njehere e mire nga fantazmat komunisto-socialiste…

Eshte koha per nje Rizgjim te fuqishem kombetaro-patriotik te Jugut te Shqiperise sa nuk eshte teper vone…ndaj dhe vete jugoret tane te mire duhet te ndergjegjesohen e te ndahen njehere e mire nga Murtaja e Kolera komuniste e ti rikthehen shqiptarizmit te tyre te njohur per te cilin kane dhene jo pak e kane derdhur gjak nder dekada…

….Dhe Qershia mbi Torte por edhe per te qeshur e per te qare bashke… eshte barcoleta e meposhteme qe flet aq shume per ndarjen e rrezikeshme Jug -Veri qe instaloj qelllimisht ne Shqiperi rregjimi komunist e qe te njejten gje po vazhdojne te bejne edhe sot e kesaj dite pasuesit e tyre neokomunisto-socialiste…qe jane baballaret e politikes antikombetare e antishqiptare Perca e Sundo…

Faktin e pa mohueshem qe Veriu yne historikisht ka qene kombetar e antikomunist nderkohe qe Jugu yne ka qene patriot por fatkeqesisht i indoktrinuar fort e perkrahes i fuqishem i komunizmit nuk mund ta mohoje dot askush natyrisht nese behet fjale qe sic thashe historine tone kombetare ta shkruajme realisht pa pasione e paragjykime te demshme e te rrezikeshme krahinore pa as me te voglen tentative urrejtje e percarje por vetem me nje qellim te perbashket te vete ne shqiptareve …bashkimin e unitetin tone kombetar te cilit aq fort i tremben mbeturinat tona komunisto-socialiste qe fatkeqesisht ende i kemi ne pushtet…si dhe armiqte tane shekullore serbi e greku te cilet cfare nuk kane bere e po bejne qe te na shohin jete e mot ne sherr e vella- vrasje mes njeri tjetrit…sa me pare ta kuptojme kete aq me mire eshte per ne shqiptaret e Shqiperine tone te perbashket ok…

….Barcaleta…

…Po ziheshin fort nje jugor e nje verior se cili ishte me trimi e cila krahine shquhej me fort per trimeri ne Shqiperi…

…Ne jemi me trima se ju i tha jugori se ne kemi bere kete e ate e se ne kemi nxjerre Avni Rustemin , Selam Musane… Ismail Qemalin…Enverin etj …
Po edhe ne kemi nxjerre Mic Sokolin, Isa Boletinin, Bajram Currin, Mbretin Zog etj …ja ktheu veriori aty per aty …

Po ik a derezi vazhdoi Labi….se po te ishit ju verioret e maloket me trima se ne leberit e jugoret ..kesaj qe sheh ti ketu [ dhe i tregoj me dore nje shtatore partizane qe ngrihej aty prane ]…do ti thoshin Malo-dar …ndaj jo me kot i thone Lapi-dar !

SHENIM▪️Per te hequr cdo lloj hamendesie, dashakeqesie e keqkuptimi…Autori i ketyre radheve A.R.D eshte me origjine prinderore e familjare te hereshme pikerisht nga Jugu i Shqiperise ok…

Facebook Comments

Related posts

Mjaft e llastuat dhe e përkëdhelët Kadarenë…

Eagle

Vëzhgim: Balili dhe Rame-kopili…

Eagle

Kur serbo-sllavët mblidhen në nj tavolinë për të ndarë e coptuar Shqipërinë e për ti ngulur thikën pas shpine Kosovës

Eagle

Leave a Comment

7 − 6 =