Përpjekja Shqiptare
A.R.Dosti

Ja pse Igli Tare derdhi lot per serbin Mihajllovic…

Nga A.E.DOSTI

◾◾◾

…Lamtumire e te prehesh ne Paqe o njeri i madh e kampion i madh…

Ky ishte mesazhi qe ish futbollisti i kombetares se Shqiperise dhe sot Drejtori teknik i Lacios …Igli Tare postoi e beri publik ne Instagramin e tij…por edhe ne median italiane…me rastin e largimit nga kjo bote te ish futbollistit e trajnerit serb Sinisha Mihajllovic…

…Ne planin njerezor e ne pamje te pare duket sikur cdo gje eshte normale e krejt e pranueshme te shprehesh ngushellimin tend per vdekjen e dikujt…

Por ne rastin konkret shume c’ka eshte asesi krejt ndryshe nga shume lloj gjykimesh e kend -veshtrimesh…

Se pari S.Mihajllovic ishte nje nga futbollistet me cilesore serb te viteve 90 dhe per kete askush nuk e konteston dot…aq me shume qe luajti per skuadra te zeshme europiane dhe ishte njeri nder me te miret e kombetares se tij per vite me radhe…

Por …si njeri …ai la pas gjurme te pista goxha …pasi ishte dhe mbeti nje ksenofob i keq, nje rracist e shovinist i terbuar serb kunder vendeve e popujve te tjere e vecmas shqiptareve, boshnjakeve e kroateve…

Ai ishte nje ultranacionalist serb qe drejtoi dhe udhehoqi me mikrofon ne dore e ne krye te turmave disa here resht ne disa qytetet te Italise fushaten kunder Kosoves e shqiptareve …qe kundershtoi hapur e brutalisht madje bombardimet e NATO -s mbi Serbi…

Ishte e mbeti mik per koke i kriminelit Arkan…dhe me e renda akoma deklaroi publikisht se ….idhulli i tij deri ne vdekje ishte krimineli Sllobodan Miloshevic ….

Dhe shkoi deri atje sa …te dilte ne fushen e lojes ne disa ndeshje te kampionatit italian me shirit te zi ne krah duke deklaruar se …do ta hiqte shiritin vetem kur Nato te ndalonte bombardimet mbi Serbine e tij…

….Po c’ne i dhembi kaq shume vdekja e Mihajllovicit shqiptarit Igli Tare…

Sepse Igli ka kohe qe eshte i lidhur koke e kembe ” per pune biznesi sportiv ” sic deklaron publikisht vete ai…me tregun e futbollisteve serbe te cilet duket se i ka fort per zemer…

Sepse pak dite me pare po ky Igli…i deklaronte Coriere dello Sportit per Milinkovic Savicin se…eshte nje djale e njeri Nobel…une e dua aq shume sa po te kisha vajze do ja jepja atij per nuse e do kisha kenaqesi ta kisha Dhenderr [???]…

Sepse po ky Igli dy here resht duke qene edhe mik per koke me kryeministrin e Shqiperise Rama …i njohur tashme boterisht si vella i presidentit serb Vucic e mik besnik i Serbise se tij…i ka derguar Edvinit —Carter serb per udhetimin e tij komod Tirane – Rome e kthim …thjesht per qejf e per te ndjekur ndeshjet e kampionatit italian Juve – Milan dhe Roma – Lazzio…[???]….

Sepse po ky Igli ka kohe qe eshte bere koke e kembe e breke e bythe njesh me Edi Ramen…mbeshtetes e perkrahes i zjarrte politik i tij…madje edhe sponsor i disa aktiviteteve politike te tija e te partise se tij…sidomos ne prag fushatash zgjedhore…

Sepse vellai i Iglit…Auroni i lidhur fort e prej vitesh me Ramen kane bere kerdine andej nga Jugu i Shqiperise duke vjedhur e shitur qindra objekte te rralla e me vlere te vecante kulturore e historike…arkeollogjike e unikale…sidomos ne Butrint…

Sepse vellai tjeter i Iglit…Agron ( Genti ) Tare ka qene zv.minister i jashtem i ketyre banditeve qe jane ende ne pushtet…

Sepse i Ati i po ketij Iglit … Isai …nje ish atlet e rekordmen i atletikes shqiptare i shquar per bindjet e tija ekstremiste te majta…ishte nje nder 6 oficeret e perzgjedhur- speciale te cileve ju besua mbajtja mbi supe e arkemortit te diktatorit Enver Hoxha gjate funeralit te tij ne Prill te 1985….

Sepse po ky Igli …per te cilin une prej vitesh nuk kam as me te voglin respekt e konsiderate ne menyre te vecante si person e per ate c’ka perfaqeson e ben ne jeten civile…pasi ne planin sportiv kurre nuk ja kam ngrene hakun …kinse harron se pervec Mihajllovicit tashme te larguar nga kjo bote …jane edhe disa sportiste vertet me emer te madh por te shnderruar tashme ne njerez te vegjel madje edhe te urryer fale qendrimeve te tyre skandaloze …urrejtjes, rracizmit, mbrojtjes se krimeve, shovinizmit e ultranacionalizmit te terbuar serb …

Te tille jane …Dragan Xhaic…Dragan Stojkovic – trajneri i sotem i Serbise qe pak dite me pare injoroi krejt veten e tij teksa u be publike nje video ku pergjate ndeshjes se boterorit te Qatar 2022 u pa e u degjua qarte se si ju shante ndyresisht Nenat futbollisteve shqiptare te Zvicres …Xhaka e Shaqiri…

Po te kesaj kategorie jane edhe ish basketbollisti i famshem serb Vllade Divac – te cilit mbrojtja qe u bente krimeve te Serbise se tij ne mes vitet 90 ju kthye ne Bumerang ketu ne USA….apo edhe me i poshter akoma ne qendrimet e veta publike eshte tenisti me fame boterore Novak Xhokovic etj etj…

E si per shembuj krejt ndryshe te tyre une mund te sjell ketu fjala vjen te famshmin Dejan Savicevic …malazezin qe kurre se tha nje fjale te keqe per popujt e tjere te ish – Jugosllavise e kurre su pajtua me krimet e Serbise e te kriminelit Milloshevic…apo kroatet legjenda…Boban, Prosinecki, Shuker etj etj…

Ndaj lotet e Igli Tares …gjykojini vete …por te jesh mik per koke me Ramen e te mos qash kur vdes nje serb…i llojit te Sinisha Mihajllovicit …pak si e veshtire duket per tu besuar…apo jo.

Facebook Comments

Related posts

Qytetarë të cilit shtet janë shqiptarët?

Eagle

Sot në ditën time të lindjes…

Eagle

Tradhëtia e Bularatit

Eagle

Leave a Comment

14 + eighteen =

Ballina
Lajme
Letërsi
Politikë