Përpjekja Shqiptare
A.R.Dosti

Ja me kë qeveris Rama…

Nga A.R.DOSTI

◾◾◾

Cila eshte Elira Kokona – Keshilltarja personale juridike e Kryeministrit te sotem shqiptar Edvin Kristaq Rama…

Quhet Elira por ne fakt nuk eshte aspak e lire pasi ka vite qe eshte e lidhur koke e kembe e ne sherbim te pushtetit kriminal te Rames e bandes se tij…

I terheq gjaku o njerez…kot nuk thone qe gjaku nuk behet uje …

Elira eshte mbesa e gjeneralit famekeq Petrit Dume pushkatuar nga Diktatori Hoxha me grupin pucist ne Ushtri qe kryesohej nga Beqir Balluku [ sipas E.Hoxhes ] e kish ne perberje edhe Hito Cakon, e gjeneralet Rahman Perllaku, M.Prodani, S.Bekteshi etj…

Elira eshte vajza e Svjetllana Dumes se bijes se Petrit Dumes…dhe kur ndodhi ngjarja makabre per familjen e tyre Elira ishte 1-2 vjece … e sipas kohes se atehereshme …normal qe prinderit u divorcuan dhe i Ati i saj Tefik Kokona aso kohe Kryeinxhinier i Fabrikes se Qelqit ne Tirane pa jeten e tij dhe atë që i diktoi Partia… ndersa Svjetllana me te bijen Eliren e vogel moren rrugen e tmerreshme te internimit pra behet fjale per vitin 1974.

Prej gati 17 vjetesh familja e tyre qendroi e internuar neper fshatrat e Lushnjes e kryesisht ne Grabian fshat ku edhe kaloi femijerine e adoleshencën e saj të hidhur Elira …

Pas renies se komunizmit e diktatures familja e tyre e lodhur dhe e gjunjezuar prej persekutimit e internimit te gjate rikthehet ne Tirane…

Dhe fale demokracise e jo rregjimit gjakatar te cilit i sherbeu Gjyshi i Elires – Gjeneral Petrit Dume …Elira do te vazhdoje studimet per Drejtesi ne Universitetin e Tiranes…me pas edhe ne ate te La Sapienses ne Itali …e me pas do te perfaqesoje Shqiperine ne Strasburg…do te emerohet Shefe e zyres juridike te Avokatise…Sekretare e pergjitheshme e Ministrise se Drejtesise e prej disa vitesh sherben si Keshilltare Juridike Personale e Kryeministrit Edi Rama …

Me emrin e Elira Kokones [ qe nuk mban mbiemrin e Nenes se vet Dume dhe as atë të të shoqit të vet Kati per te humbur cdo gjurme me te djeshmen e saj ] e keshillat e saj juridike lidhen njesere skandalesh te Rames duke nisur qe nga ai i Bechetit …e per te vazhduar me ate te shembjes se Teatrit…Mareveshjen e Detit me Greqine…Ligjin per Mediat e ate per Anti-shpifjen [ hartuar ne bashkepronesi me ish deputeten e PD Majlinda Bregu] etj etj …

E po te jetosh 17 vjet ne internim…te ta pushkatojne Gjyshin asisoj…te te shkaterrojne jeten kesisoj e ti serisht prape kthehesh ti sherbesh ketij rregjimi kriminal…ti qofsh moj mbesa e Petrit Dumes !

Dhe e kesaj natyre dhe e kesaj kategorie nuk eshte vetem Elira Dume -Kokona …po keshtu eshte edhe Belinda Balluku mbesa e Beqir Ballukut nje nga me te besuarat e Rames ne kabinetin e tij qeveritar familja e se ciles hoqi te zinjte e ullirit e internuar ne Rreshen…

Per Ramen punojne edhe Endri Fuga por per te jeta ka qene krejt ndryshe dhe jo si e Elires dhe e Belindes …pasi familjes se Endrit kurre nuk i hyre gjemb ne kembe…edhe pse Gjyshi i tij Myqeremi ishte Minister , antar i KQ te PPSH e funksionar i larte per vite me radhe i Diktatures e i diktatorit…dhe Endri ja pa e vazhdon t’ja shohe bajagi mire hajrin atij sistemi te djeshem e ketij sistemi te sotem pasues besnik te tij …

Ne krah te Rames eshte e ka qene edhe Sonila Gegprifti vajza e kandidatit te Byrose Politike Llambit e cila eshte martuar me duket me djalin e Lenka Cukos…sepse e thashe edhe me lart …gjaku shkon ke gjaku …dhe do soji – sojin !

Fatkeqesisht per Shqiperine e shqiptaret nje nga keshilltaret personale te Rames eshte edhe kosovari – tradhetar e bukeshkale…agjenti i UDB serbe e njeri nga besniket antishqiptare te famekeqit Stanishic – Baton Haxhiu …

Po per Ramen punojne edhe Avokati i pjerdhur nga trute e kokes prej vitesh Spartak Ngjela ….te Atin e te cilit Kicon por edhe ate vete e persekutoi per vite me radhe neper burgje Partia e Babait te Edvinit …Kristaqit …qe firmosi per varjen e nje Poeti ..ne fund te viteve 80 …edhe pse
Diktatori kish disa vite qe kishte ngordhur …

Sikurse ne krah te Edvinit e shok i ngushte me te eshte edhe i biri i ish kryemninistrit kriminel te Shqiperise Mehmet Shehut – Bashkimi …sikurse bythe e breke Edvini gjate gjithe jetes se tij ka qene edhe me Ardian Klosin [ qe pak vite me pare vari veten ] te birin e Bilbil Klosit – sekretar i pergjithshem i Presidiumit te Kuvendit Popullor e krah i djathte i Haxhi Lleshit …

Jane ne krye po ata o njerez …po ata e po ai gjak qe na pine gjakun e masakruan si komb e si popull qe nga 1945 – 90… e dje mbajtem dhunshem kalaqafe baballaret e gjysherit e tyre e sot me siguri heshtjen e ”njerzillikun a butesine” tone mesa duket do ta paguajme edhe me shtrenjte akoma teksa do te mbajme Hopa …femijet e tyre… mbesat e nipërit e tyre..,. Edvinin, Endrin, Takun, Bashkimin, Eliren, Sonilen, Belinden e plot te tjere …..

Ata kane gjetur Shesh dhe po bejne Pershesh…dhe mire na e bejne …perderisa ne si popull kurre nuk zume mend nga e djeshmja dhe vazhdojme ende ta kemi memorjen e shkurter e te harrojme e te falim kaq shpejt e kaq kollaj…

Facebook Comments

Related posts

Nyrenbergu – Tergovishtë dhe Tirana…

Eagle

Kur të bën dëm xheli i flokëve…

Eagle

Triptik: Studentët…25 Maji dhe Kadareja…

Eagle

Leave a Comment

14 − seven =