Përpjekja Shqiptare
A.R.Dosti

Ja e verteta e incidentit te kryeministrit shqiptar me Lufthansën

Nga A.R.DOSTI

◾◾◾

…Pasi kam arritur te marre informacionin e duhur dhe te sakte permes medias gjermane Der Spiegel – qe e beri publik incidentin si dhe kontaktit me nje perfaqesues zyrtar te kompanise se famshme gjermane te fluturimit Lufthansa rreth asaj ç’ka ndodhi ne bordin e avionit me numur fluturimi LH 442 qe duhej te fluturonte prej Frankfurtit ne Detroit te SHBA, po ju tregoi ngjarjen ne fjale si me poshte dhe siç ka ndodhur realisht pa ngjyrime politike…

… Me 3 dhjetor 2021 …kryeministri i Shqiperise Edi Rama ne krye te nje delegacioni prej 10 vetesh ne perberje te te cilit kishte edhe familjare te tij ka patur nje incident banal ne bordin e ”Lufthansa” ç’ka e ka detyruar kapitenin e avionit te kerkoje ndihmen e policise federale gjermane…te pezulloje fluturimin per dy ore e ta zbrese banalisht prej Aeroplani Ramen dhe krejt ata qe e shoqeronin ate…

Personat e caktuar prej ekuipazhit i kane kerkuar Rames me shume miresjellje dhe krejt korektesisht qe edhe ai si gjithe te tjeret te vendose nje maske kirurgjikale anticovid-FFP-2 gje e cila nuk eshte pranuar nga ana e kryeministrit shqiptar…madje njera prej stjuardesave i ka deklaruar me pas nje perfaqesuesi te Ministrise se jashteme te Gjermanise se AI [Rama] ishte shume arrogant, krejt vulgar, i pa sjellshem , ironik…dhe nuk pranonte qe te trajtohej si gjithe te tjeret…edhe pse Lufthansa per nje rast te tille pandemie boterore nuk mund te beje kurresesi asnje lloj perjashtimi ndaj cilitdo perfshi ketu edhe personalitetet e larta shteterore e qeveritare te cilitdo vendi qofshin…

Pasi Rama ka replikuar ashper e pa takt me personat pergjegjes te ngarkuar me kontrollin e vendosjes se maskave prej sejcilit pasagjer qe ndodhej ate dite ne bordin e Lufthansa … ai ka refuzuar kategorikisht vendosjen e maskes… dhe atehere per ta bindur ate eshte kerkuar nderhyrja e kapitenit te Avionit ne fjale…c’ka nuk ka sjelle rrezultatin e pritshem…

Atehere ka qene vete kapiteni qe pasi ka mesuar se cili ishte e c’perfaqesonte personi ne fjale…ka lajmeruar njekohesisht si Ministrine e jashteme te vendit te tij por edhe Policine Federale Gjermane…per gjithe c’ka po ndodhte ne bordin e Lufthanses…

Forcat e armatosura speciale pasi kane mberritur ne vendin e ngjarjes… … e pasi kane hipur ne avion i kane detyruar pa shume salltanete dhe forcerisht kryeministrin shqiptar Rama dhe te gjithe personat qe e shoqeronin ate …qe te zbrisnin nga aeroplani …

Shefi i Lufthansa…z. Carsten Spohr …i ka thene Der Spiegel qe publikoi incidentin ne fjale…se ne kesi rastesh toleranca jone eshte 0 …si dhe nuk kemi asnje trajtim preferencial ndaj cilitdo…duke konfirmuar gjithe c’ka ndodhi ne 3 dhjetor te 2021…

…Fluturimi Frankfurt – Detroit i Lufthansa me nr.fluturimi LH 442 …per kete shak eshte vonuar 2 ore…nderkohe qe Rama e stafi i tij i kane shpetuar mrekullisht nje gjobe te majme dhe kjo fale perfaqesuesit te Ministrise se jashteme gjermane i cili mesa duket ka marre porosine nga eproret e tij qe incidenti ne fjale te minimizohej sa te mundej e te mos behej publik…

…Po ate nate Rama e suita e tij kane fluturuar me nje tjeter avion e ne nje tjeter linje… nga Frankfurti per ne Washington…duke e humbur darken qe ishte ne pritje te tij ne Restorantin Besa ne shtetin e Michiganit ku kryeministri shqiptar kishte arritur te siguronte nje vizite atje permes Ambasadores se Shqiperise ne SHBA znj. Faber…

Rama mberriti ne Michigan vtem te nesermen ne mengjes…

Une nuk e di ende … perse lajmi reth ketij incidenti banal qe e njollos goxha figuren e kryeministrit te Shqiperise Edi Rama u be publik vetem tani e pas 4 muajsh…por nje gje e mesova sakte e qarte nga kontaktet e mija te mesiperme dhe nga informacionet e marra nga burimet e mesiperme zyrtare, korrekte e serioze gjermane…

…Perrallat dhe propaganda e shpifur dhe e neveriteshme dale nga zyrat e pista te godines ku udheheqe Rama e ku dhjesin nga goja Endri Fuga…Batoni…Agaci…Spiropali e co. …nuk qendrojne absolutisht perpos qe jane vetem nje perpjekje e deshperuar mjeranesh pa tru …qe po bejne cmos te fshehin te verteten e ngjarjes ne fjale dhe te minimizojne banalitetin e vulgaritetin e Shefit te tyre…si dhe e riperseris…te mohojne nxjerrjen jashte nga avioni forcerisht prej Policise federale gjermane te kryeministrit arrogant dhe te pa edukate te Shqiperise Edi Rama…

Asgje nga ato qe thone Fuga e kasnecet mbrojtes te Rames nuk eshte e vertete…Lufthansa nuk ka kerkuar asnje lloj falje zyrtare per incidentin ne fjale pasi ajo ka qene super korrekte ne te gjitha veprimet e veta…

Asnje prej personave te ekuipazhit te saj nuk eshte sjelle ne menyre te ashper e te pa pershtateshme as me Ramen e as me suiten shoqeruese te tij…lajmi nuk eshte edhe aq fort ”i vjeter” sa po kerkojne ta injorojne kastravecet e zyrave te Edvinit…

Qesharake deri ne injorance e neveri perpjekja e Spiropalleshes per te mbrojtur Skenderbeun e saj personal…teksa thote cmendurisht e publikisht se…ata [gjermanet] e dinin dhe e mesuan fort mire se me ke kishin te benin ndaj dhe i kerkuan falje menjehere [???]….

Jane gjithashtu fyese por edhe qesharake dhe perpjekje per ta zbutur incidentin ne fjale e per ti dhene ngjyrime te tjera…dy variantet e kerkim -faljes nga ana e gjermaneve …publikuar sot prej Fuges e sahanlepiresve te tij …natyrisht me porosi personale te Edvinit…

Kjo c’ka shkruaj une me siper eshte krejt e verteta lakuriq…e asaj c’ka ndodhi ne bordin e Lufthansa me 3 dhjetor 2021 …ku kryeministri arrogant shqiptar Rama u nxorr forcerisht nga avioni…prej policise federale gjermane per shkak te kundershtimit te tij banal e refuzimit per te zbatuar rregullat e vendosura per rastin ne fjale…mbrojtjen prej Covid 19…duke harruar se me gjermanin s’flitet shqip… por vetem gjermanisht…e se ne krye te Lufthanses nuk eshte Belinda Balluku si tek Air Albania…e se ne krye te policise gjermane fatmiresisht nuk eshte as edhe Gledis Nano…e se minister i brendshem i Gjermanise nuk eshte as edhe Cuci i Delines OK…

Kopja e apologjisë së Lufthansës postuar e pa plotë në Twitter nga Endri Fuga

Facebook Comments

Related posts

Shqiptarë, mos e lejoni nesër kriminelin serb Vuçiç të shkelë në tokën tuaj…

Eagle

Perse duhet te protestojne shqiptaret…

Eagle

Unë e dua Shqipërinë dhe shqiptarët

Eagle

Leave a Comment

one × five =

Ballina
Lajme
Letërsi
Politikë