Përpjekja Shqiptare
Shqipëria Natyrale

Festim Lato, tmerri i shtetit grek dhe pasqyrimi i veprimtarisë së tij në gazetat greke

Marrë nga Janina TV

◾◾◾

Alithia Online eshte nje gazete Greke e cila diten e sotme ne faqen e saj ka botuar nje artikull ku sipas saj hedh drite mbi takimin e Presidentit te Çamerise Festim Lato me Ministrin e jashtem te Italise Angelino Alfano.

Me 15 gusht 2017 ne Itali u takuan ministri i jashtem I Italise Angelino Alfano, Festim Lato, dhe dy perfaqesues se Senatit Italian Giovanni Angelli dhe Luigi Albertini
Ne pamje te pare u duk si nje takim normal
Por duke marre parasysh se kush eshte Festim Lato, ky takim duhet pare me kujdes.
Festim Lato i lindur ne Shqiperi eshte nje
Ish pjesmarres ne luftat e Kosoves dhe Maqedonise.
Trafikant nderkombetar i te gjitha llojeve te produkteve.
Ai ka trafikuar arme per llogari te Izraelit duke i shitur ne vende te botes se trete.
Ka trafikuar tonelata Nafte nga vendet e Lindjes se Mesme duke e shitur ne Ballkan dhe Itali.
Kunder tij qendrojne edhe akuzat si Trafikant nderkombetar Droge, duke vene ne dispozicion te grupeve te strukturuara kriminale anijet e tij.
Dhe e habitshme eshte se asnjehere nuk eshte cuar para organeve ligj zbatuese.
Ky person tani eshte edhe Kreu i Qeverise se Camerise.
I cili eshte Betuar qe me cdo kusht te na shkaterroje.
Po cfare kerkon Ministri i jashtem Italian dhe dy Senatore te nderuar me kete person.
Sipas burimeve tona Italia po luan loje te rrezikshme ajo ka dale garante si para 75 vitesh ne luften e dyte boterore.
Ku Shqipetaret hyne ne kuroren e Viktor Emanuelit dhe vecanerisht Camet qe gjendeshin ne Epir. Italia ka treguar gjithmone interes per kete pjese te territorit.
Dhe tani pas kaq vitesh Italia del perseri ne skene duke mbeshtetur nje Separatist si Festim Lato i cili ka pretendime territori ndaj nesh.
Senatori Luighi Albertini ka marre persiper qe te pergatise nje rezolute per shqipetaret e Camerise dhe ta coje ate ne Senat.
Ai thote se ka origjine Arbereshe, dhe se me Shqiptaret jemi vellezer pasi kemi nje te kaluar te perbashket, dhe duhet ti ndihmojme, pasi nqs se ndihmojme ata ne ndihmojme vetveten thote senatori.
Nuk mund ta lejojme Greqine te beje si do.
Ajo duhet te mbaje pergjegjesi per krimet e kryera, dhe te pranoje realitetin, sot ndodhet ne Bashkimin Europian dhe duhet ti kuptoje vlerat e ketij bashkimi. Lejoni pavarsine e ketij territori sepse keshtu eshte mire per te gjithe.
Nqs se kerkoni përdorimin e metodave luftarake, bota do ju denoje dhe do ju kunderpergjigjet, pasi popujt kane te drejten e tyre per vetvendosje.
U shpreh Senatori Albertini, kjo duket si nie deklarate lufte, i kerkojme Ministrit Kotzias te veproje dhe qeverise Cipras te mbaje qendrim.
Nuk mund te tolerohen me keta njerez.

Alithia Online
16 August /2017

Perkthimi nga Hektor KLOSI

Facebook Comments

Related posts

🇦🇱Kosova është një çështje shqiptare !!!

Eagle

Shteti shqiptar duhet të mbrojë Enes Azirin dhe shqiptarët kudo që ndodhen

Eagle

PDK dhe programi i saj i ri politik

Eagle

Leave a Comment

fifteen − 7 =