Përpjekja Shqiptare
A.R.Dosti

Epopeja e Pëllumb Kullës

Nga A.R.DOSTI

◾◾◾

Çfare ka barku nxjerr bardhaku!

Pellumb Kulla….ja kam bere hallall Enverit pushkatimin e Gjyshit tim…por peng te jetes sime kam pushkatimin e Beqir Ballukut [???]…

Fatos Tarifa – edhe pse Babai im Sevua ishte Sekretari personal i tij…redaktori special i veprave te tij dhe Anetar i KQ te PPSH …ai nuk i donte as Diktatorin e as Diktaturen edhe pse kurre nuk i tradhetoi ato sic bene shume te tjere [???]..

Me shprehje e mrekullueshme e te mencur popullore te mesiperme do ta perifrazoja une Leterkembimin mes Shkrimtarit humorist e rregjizorit”demokrat e te pereskutuar ” Pellumb Kulla dhe Dipllomatit komunist e njerit prej pinjolleve e fosileve te rrezikeshme te diktatures shokut Fatos Tarifa te birit te Sekretarit personal te Diktatorit, redaktorit special te veprave te tij e ish antarit te KQ te PPSH …Sevo Tarifes…

I ndyre, i neveritshem e i peshtire sa me s’thuhet e me ti sjelle zorret ne gryke ky leterkembim ”intelektu-halesh” mes Kulles e Tarifes botuar sot ne Tema te Mero mavriut …

Le te mirekuptohemi Profesor Tarifa …e nis letren e tij per Fatosin shoku Pellumb Kulla …

E me pas vazhdon se… une edhe femijet e Diktatorit nuk i bej me faj e nuk ju ngarkoj mbi kurriz asnje nga mekatet e Atit te tyre…[???]

Habit disi Kulla ku o nen pa meshiren e moshes se thyer e pleqerise se ligsht e me huqe o edhe i trembur nga kercenimet tipike te sojit te Tarifave te djeshem bythe e breke me Diktatorin e Diktaturen arrin deri aty sa permes uljes ne gjunje …kerkon ndjese
publike nja 7-8 here e shkon deri aty sa te deklaroje se…edhe pushkatimin e Gjyshit tim ja kam bere halllal Enverit …nderkohe qe peng te jetes sime kam e do te kem denimin e pushkatimin e Beqir Ballukut [???]…

Me pas Kulla i shkruan shokut Tarifa …se eshte dakort me ato c’ka ka deklaruar per ate rregjim e ate sistem edhe shoqja Luljeta Bozo se edhe asaj i kerkon falje publike …qe e ka lenduar pa dashje….

I shkruan se …do te isha me fat nese do te pija nje kafe me Babane tuaj te nderuar …Sevon 94 vjecar…

Dhe e sugjeron se…te dy bashke duhet ti urojme fitore ne zgjedhje znj. Bozo qe na beri ”se toku”…

…. I shkruan se kerkon ndjese edhe per ate fjali qe e ka prekur dhe e ka tronditur se tepermi Fatosin …teksa i ka thene qe ti ke lindur ne zyren e Enverit…

Kulla e siguron Fatosin se ajo kohe ka patur vertet njerez te mire e me vlera si Babai i tij Sevua e ndonje tjeter qe pavaresisht se punonin ne nje zyre me Diktatorin e ishin edhe antare te KQ te PPSH duhen vleresuar per integritetin e tyre moral e njerezor [???]…

Me pas Kulla ngre lart vlerat artistike e krijuese te tij qe perkuan me ate kohe qe sipas tij vertet kishte me shume ane te mira e pozitive se sa te keqija…

E nder te tjera Pellumbi i Paqes …nuk harron te vleresoje se tepermi edhe nje Drejtor a Shef te Deges se Puneve te Brendeshme ne Vlore …nga ata tipiket qe per nje fjale goje a nje klecke ne biografi te fusnin 7 pashe nen Dhe familjarisht …e me demek ”ai shoku i deges” i paska shpetuar jeten shkrimtarit dhe e ka hequr nga Lista e Zeze…

Me gjuhen e peshtire te kerkese -faljes…e te pseudo humanzmit e te moralit falls njerezor deri ne fund te letres se tij Kulla gati sa nuk ze te qaje…ti ulet ne gjunje e ti puthi kemben pinjollit e fosiles se mbetur te Diktatures te sojit te Fatos Tarifes…si dhe nuk ngurron ti jape diktatorit e diktatures publikisht vleresimet e veta pozitive…

Nga ana e tij shoku Fatos i edukur e i brumosur ne shkollat e diktatures se proletariatit e nis letren e tij per Kullen me gjuhen e fyerjeve, shantazhit e kercenimit teksa i kujton shkollimin e tij, krijimtarine artistike te tijen ne ate kohe…klecken ne biografi e zemergjeresine e Partise e personalisht edhe te shokut Enver… per te e familjen e tij etj etj

Por edhe afrimin e tij me PD e Berishen e qenien e tij edhe si Ambasador i tyre e i Shqiperise ne OKB…pikerisht ne ”post komunizem” e ne kohen e ”pseudo demokracise”…

Ne femijet jemi te pa fajshem e nuk e kemi ne ne dore se ku lindim e ku hapim syte i shkruan Tarifa -Kulles i fyer ”rende” nga shprehja e tij se ku ai kish lindur…dhe shton se femijet nuk duhen fajesuar per shkak te prinderve…

Me pas i ben nje rezyme e biografi te vlerave te shumta te te Atit te tij Sevos ku i thote se edhe sot e kam per nder qe me therrasin Cuni i Sevo Tarifes…

Dhe nuk nguron por guxon se tepermi teksa i thote publikisht se …edhe pse punonte ne nje zyre me Diktatorin …Babai i tij e urrente ate dhe diktaturen dhe ka luftuar kunder tyre si askush tjeter…e gati gati sa nuk na e nxjerr Sevon demokrat ne kohe te diktatures dhe desident brenda shtepise se Diktatorit …

Dhe e porosit qe …ne nuk duhet te shohim me mbrapa z.Kulla …dhe sa per kandidaturen e znj. Bozo mos u shqeteso fare se ate e di vete Rama me mire se ty e se mua….

I kujton me pas edhe ”faktin” se ne Tarifat nuk jemi si klani Kapo, Nesho, Shehu, Hazbiu etj etj…ndaj te kete kujdes kur flet per familjen Tarifa e vecmas per Babane e tij…

Sa per ne te Diaspores qe edhe kemi reaguar publikisht reth ”perplasjes” Tarifa – Kulla…Fatosi i Sevos i kujton shkrimtarit humorist se me ata kolaboracionistet e llojit te tyre ne i kemi lare duart dhe hesapet njehere e mire qe gjate luftes Nacional-clirimtare [???]…

Dhe ”sakteson” se ATA nuk kane aq vlera njerezore e nuk jane kaq te ditur sa c’ jemi une dhe ti…

Se fundi teksa e siguron publikisht se Enveri mund te kete qene diktator por nuk ishte me i keq se Hitleri, Stalini, Pol Poti, Mao, Kim Ir Seni, Pinoceti, Mugabe, Somoza, Caushesku, Ghadafi, Sadami etj …shoku Tarifa i ben atij me dije se fisi i tij i nderuar vazhdon gjenerimin e vazhdimesine teksa nje Bebe me mbiemrin Tarifa sapo ka ardhur ne jete ne Alasken e larget…

Nderkohe qe i sugjeron ti kerkoje falje publike Atij , familjes Tarifa e vecmas Atit te tij te nderuar e shume te respektuar…[???]…

Cfare ka barku …nxjerr bardhaku…une keshtu e lexova dhe keshtu e kuptova kete palo leterkembim publik te neveritshem e te peshtire
mes Kulles e Tarifes qe drejt me e thene …ti sjell zorret ne gryke …
Ju kerkojeni ne internet a ne rrjetet sociale…gjejeni …lexojeni e pastaj verjani vulen vete si te doni ok…

Une kaq jam bere e c’nuk kam lexuar gjate gjithe jetes sime por gje me te ndyre se ky lloj leterkembimi deri me sot nuk kisha lexuar…madje per nga peshtirosja do te thosha se gjuha e perdorur ndaj njeri tjetrit pa frike ja kalon edhe asaj te vete Diktatorit ne veprat e kujtimet e tija redaktuar e pergatitur per botim pikerisht nga i ATI ”i nderuar e i respektuar” i Fatosit – Sevua ….dhe vite me pas vene ne skene me humor edhe nga shkrimtari e humoristi ”i persekutuar e demokrat” Pellumb Kulla…

Berisha dhe Pëllumb Kulla

Facebook Comments

Related posts

Vrasje me dashje!

Eagle

Korea përze Gjermaninë nga Botërori

Eagle

Unë dua të eci rrugëve të Tironës sime

Eagle

Leave a Comment

twenty − 6 =