Përpjekja Shqiptare
Opinion

Efekti Tironas

Nga Rudi EREBARA

◾◾◾

Me ka ardhur prej disa kohesh nje shpjegim llogjik ne mend: Efekti Tironas.
Edhe kam dashur ta shpjegoj, megjithese eshte i pashpjegueshem.
Por te shpjegoj termin.
Efekti tironas, eshte nje formule qe me ka shtyre te besoj edhe te humb pa dhimbje. I lidhur rrenjesisht me pronen edhe vjedhjen shteterore qe na eshte bere me shtet, te ushtrive te ndryshme.
Me kete “efektin tironas” jam perpjekur te sheroj plaget qe na ka bere ne menyre te vazhdueshme pdja, pasi ne dolem nga llogoret se menduam erdhen aleatet.
Efekti tironas, vazhdon edhe sot edhe quhet Sali Berisha.
Ishte e pamundur te folesh me tironas, (ketu futen te gjithe ata qe kishin prona ne Tironen tone, perfshi tirona jone e kontradiktes), te cileve nuk u shaje dot Berishen, se humbnin besimin tek ne qe po kerkonim pronat.
Edhe sigurisht qe na njihnin si gjendje e Pds, edhe pse sigurisht ne per gjendje te natyrshme njerezore dhe politike Pdn e kemi themeluar edhe mbrojtur.
Por Efekti Tironas, nuk eshte vetem ne Tirane. Eshte i pergjithshem. E kam kuptuar qe me 1991-2-3. Ka lidhje me hakmarrjen. Edhe hakmarrja ka lidhje me pushtetin.
Te perndjekurit, menduan se dikush do t’ia zbriste te drejten me helikopter ne tavoline ta ndanin.
Komunistet qeshnin sic qeshin edhe sot. Ata i kishin degjeneruar ne thelb konceptin e prones.
Edhe sot erjon veliaj si edi rama perpara ketij, vazhdon kete efektin tironas. Ushqen endrren e kryeqytetit, i cili ne fakt ka vdekur ekonomikisht ne 1986, kur kryeqyteti nuk kishte me as pune as ushqim.
Sa per kujtese: ne 1988 filloi me ramiz aline 80% i rroges sepse nuk kishte me lende te pare per industrine. Nuk kishte lende te pare jo se armiku i jashtem nuk shiste lende te pare, por se nuk shitej prodhimi qe benim ne edhe nuk kishte nga dilte leku. Efekti tironas, ne riperseritje ndodhi ne 199-1-2. Shpresehumburit u shkulen nga ishin edhe humben ne bixhozin e shtetit edhe ato pak kursime qe nuk ua kishte vjedhur komunizmi. Ca i bene shtepi, sa i bene toka. Te gjitha te paligjshme, edhe sot ashtu i kane. Pastaj e vazhduan kete deri me sot. Pjesa tjeter quhet remitanca. pa remitanca nuk do te kishte ngelur qeveri ne kembe. Si shembull po them qeveria Meksi, qeveria e vetme qe pati ekonomi shqiptare pa hile, ne varferi. Skemat piramidale e rrezuan, sic e dime te gjithe, sepse shqiptaret pasi bejne kaken ne breke, duan t’ua heqe shteti kaken edhe bejne ate habine e madhe se kush me futi bythen ne breke edhe me beri kaken ne breket e mia.
Tani, me nje Pd e cila ka qene gjithmone kunder kthimit te pronave; e cila nuk ka pasur kurre ndermend te perqafesohet nga ata qe kishin bere nje Shqiperi ekonomike, (aq sa e shtyne deri ne 1960 e ca komunistet me pronen e vjedhur dhe floririn), njerez te rinj mendojne se do teg dalin nga halli prape. Berisha me te drejte e ka quajtur, narko shtet. Me te padrejte e gjykon. Sepse i kishte ne dore t’i bente te gjitha kunder sistemit te vjedhjes komuniste. Edhe e fundit, cfaredo qe te ndodhe, Amerika, nuk e shtyn dot me kete gjendje. Ka mbaruar katallogu i shtyrjes se gjendjes neper formularet e DASH.
Shqiptaret tani jane nen kete efektin tironas. kemi prona por nuk i kemi. kemi qene te perndjekur por edhe te perndjekur e kane marre ata. Kishim partine demokratike, por edhe ate na e moren
Partine demokratike e kane marre komunistet kur nuk kthyen pronat demoratet qe sot na dalin spiune te sigurimit, ne 1992. Sepse pronaret, te perndjekurit etj. kane votuar gjithmone per nje pushtet qe donin t’u vinte edhe t’i zgjidhte hakmarrjen. E kishin harruar pronen qe u vodhi shteti. Jeten qe u vrau shteti. Kaq per sot.

Facebook Comments

Related posts

Dy dialogë para protestës së 7 korrikut dhe pensionisti milioner

Albina Hoxhaj

KUISLINGËT E SHQIPTARISË

Eagle

Ridvani, Majlinda, Jozi dhe Titi i Edit!

Eagle

Leave a Comment

9 − two =

Ballina
Lajme
Letërsi
Politikë